15 Ekim 2016 Cumartesi

Mussolini'nin Roma'ya Yaptırmayı Planladığı Cami

Bir askeri teftiş esnasında Mussolini ve Ciano.

1936-1943 yılları arasında Faşist İtalya'nın dışişleri bakanlığını yapan ve aynı zamanda Mussolini'nin damadı olup 11 Ocak 1944'te Nazilerin baskısıyla kurşuna dizilen Kont Galeazzo Ciano'nun daha sonra karısı Edda Mussolini tarafından dünyayla paylaşılan günlüklerinde Mussolini'nin Roma'ya bir cami yapmayı tasarladığı bilgisine denk geldim (tasarı İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi sebebiyle rafa kaldırılmıştır). Elbette bu plan İtalyan Faşizmi ve Vatikan'ın eğitim ve dış politika gibi birçok alanda karşı karşıya geldiği süreçte Vatikan'ın "Katolik Eylem Hareketi" gibi yapılanmalar ve Osservatore Romano gibi yayın organları aracılığıyla Faşizme karşı el altından yürüttüğü muhalefet karşısında Mussolini'nin Vatikan Anlaşması'nı çiğnemek masadıyla çektiği siyasi bir silah olmaktan daha fazla bir anlam teşkil etmese de yine de ilginç bir kesit olduğundan hem yaptığım tercümeyi hem de orijinal metni paylaşmayı arzu ettim.
***

11 Nisan 1939 
Mecliste yapacağım konuşmayı hazırlamaya odaklandım. Batılı Güçler'den gelen tepkiler hafifliyor; yarınki seremoni, nihayetinde tüm bu Arnavutluk meselesinden yakalarını kurtarmaktan başka bir şey istemeyen demokrasilere aradıkları bahaneyi sunacak. 
Duce’nin altı milyonluk Müslüman tebamız için Roma’ya bir cami yaptırma kararını Pignatti’ye ilettim. Kendisi Maglione’yle konuştuktan sonra Vatikan’da bu fikir karşısında dehşete düştüklerini ve bunu 11 Şubat 1929 tarihli Vatikan Anlaşması’nın birinci maddesine aykırı bulduklarını rapor etti. Fakat Duce kararını vermiş ve bu kararı Kilise karşıtı politikaların her daim başını çeken Kral tarafından da destekleniyor. Şahsen ben böyle bir şeyi gerekli bulmuyorum, bir cami inşa edilecekse de bunun Afrika’daki topraklarımızla sahici bir köprü teşkil eden Napoli’ye yapılmasını tercih ederim. Bu işin Arnavutlarla olan ilgisi noktasında ise onların Tanrı tanımaz bir halk olduklarını ve maaşlarına zam yapılmasını bir camiye tercih edeceklerini hatırlamalıyız.
***
11 APRILE 1939 
Mi dedico alla preparazione del discorso per la Camera. La reazione delle Potenze diminuisce di tono. Con la cerimonia di domani daremo un pretesto alle democrazie, che in fondo non chiedono niente di meglio, per lavarsene le mani. 
Comunico a Pignatti la decisione del Duce di erigere una moschea a Roma, in considerazione del fatto che ormai ben 6 milioni di sudditi italiani sono musulmani. Pignatti mi riferisce, dopo aver parlato con Maglione, che in Vaticano sono costernati di questa idea, che è contraria all'articolo 1 del Concordato. Ma il Duce è deciso ed è molto spinto anche dal Re, che è sempre all'avanguardia allorché si tratta di fare una politica anticlericale. Personalmente, non vedo la necessità della cosa e comunque sarei più favorevole per costruirla a Napoli, dato che questa città è la vera testa di ponte verso i domini africani. Per quanto poi concerne gli albanesi, bisogna tener presente che si tratta di un popolo ateo, e che alla moschea preferiscono un aumento di salario.

-

Kaynak:

https://www.liberliber.it/mediateca/libri/c/ciano/diario_1937_1943/pdf/ciano_diario_1937_1943.pdf

-

Çeviren: Selçuk Uygur

1 yorum:

  1. Selcuk,kesin okunmali diyebileceginiz savas kitaplarinin bir listesini paylasir misiniz ? Türk yazarlar da dahil.

    YanıtlaSil